Feminizm Vikimaratonu Khas’ta!

20 Mayıs 2023

Dünya çapında en çok ziyaret edilen onuncu internet sitesi olan, “herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi” Vikipedi’deki mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ve(ya) kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacı ile yola çıkan Art+Feminism topluluğu, 2014 yılından beri Vikipedi’deki kadın içeriğini çoğaltmak için bir araya geliyor. Yıl boyunca Meksika’dan Gana’ya tüm dünyada 60’ın üzerinde şehirde düzenlenecek Vikimaraton etkinliklerinin bir ayağı da yedinci kez olarak İstanbul’da, 5 Mayıs Cuma günü 15.30’dan itibaren yapılacak. Etkinlik Kadir Has Üniversitesi Feminist Çalışmalar Kulübü ile iş birliğinde, üniversite bilgi merkezinde gerçekleşecek.

Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) tarafından düzenlenen bir günlük “düzenleme maratonu”nda, Vikipedi’ye madde girişi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması hem de konu üzerine gündem oluşturulması gözetiliyor. Etkinlik, tüm cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ediyor. Katılımcıların çevrimiçi buluşmada feminist sanat, kadın sanatçılar, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konulara temastaki katkıları bekleniyor. Vikipedi kullanmayı bilmeyen katılımcılar için de etkinliğin başlangıcında bilgilendirici sunumlar yapılacak.

İstanbul’daki etkinlik -saat 15.30’da Vikipedi kullanımı üzerine bilgilendirici sunumlarla birlikte başlayacak ve 19.00’a kadar devam edecek. Katılımcıların öncesinde Vikipedi kullanıcı hesabı oluşturmaları ve bilgisayarlarıyla buluşmaya katılmaları bekleniyor. İnternet bağlantısı ve kütüphane koleksiyonundan cömert bir feminist kitap seçkisi mekanda hazır olacak.

Etkinliğe gelmeden önce kayıt formunu doldurmanızı rica ederiz. Bu arayüz, kaydolan kullanıcıların etkinlik saati aralığındaki Vikipedi katkılarını takip ederek hangi maddelerin oluşturulduğunun, hangi maddelerin geliştirildiğinin, kaç kişinin ne kadar içerik ürettiğinin bilgisine sahip olmamızı sağlıyor. Bu takibi yapabilmemiz için Vikipedi kullanıcı adınızla bağlantıya kaydolmanızı rica ediyoruz.

Sorularınız için: [email protected]

Detaylı bilgi için: https://artandfeminism.org/edit_a_thon/istanbul-artfeminism-2023/